2026. június 22., hétfő

Heti mintamustra (kötés)

 Pride-hónap van és egy pride pulcsit hoztam



Azért van két gondolatom, ami mehetne akár a heti vélemény bejegyzésbe is, de jöhet akár ide is. 
Szóval, miközben teljes szívemből támogatom az LMBTQ közösséget és tagjait, ugyanakkor kimondottan nem tetszik a tény, hogy a szivárvány színeket manapság csak és kizárólag a meleg közösséggel hozzuk kapcsolatba. 
A szivárvány színei a színe gyönyörűséges sorrendje, és ennek a szín.szekvenciának sok-sok jelentése van, többek között a remény, a változás és a harmónia. Mindannyian vágyhatunk ezekre és még többre, anélkül, hogy ehhez a közösséghez tartoznánk. 
Mindig is szerettem a szivárvány színeket, sok-sok gyapjút és fonalat festettem ilyen színűre, több darabot is kötöttem ezekkel a színekkel... és még tervezek is jópárat.

2026. június 19., péntek

Özvegy Ráthné szoknyája

Ráth Györgyné, (született Melcsicky Gizella) az iparművészeti múzeum első igazgatójának felesége volt, aki a 19./20. század fordulóján élt. 
Történelmi újrajátszóként már korábban is megjelenítettem a karakterét, egy, a Ráth villában játszott (ami ma múzeumként működik) szellemkereső játékunkban. Akkor turnűrös ruhában voltam, arra hivatkozva, hogy az volt Gizella fiatalkorának divatja és ez volt a kedvenc stílusa, ezért ebben kísért a házban. 

Az idén egy valódi esemény újrahátszását terveztük, amikor is Ferenc József császár és magyar király, nem sokkal ráth György halála után meglátogatta a villát. 

Először azt mondtam, hogy nincs gyászruhá, és varrni sem tervezek  fekete holmit, azt kell kitalálnunk, hogyan tud a meglévő holmijaim közül valamelyik működni.  

Ugyanakkor már elültették a bogarat a fülemben (vagy, ahogy angolul mondják, a méhecske ott zümmögött a kalapom alatt). Ugyan itt is elmondtam már többször, hogy nem szeretem a fekete színt, ha tehetem, nem hordok fekete ruhát. De a pár éve varrt fekete rokokó ruha nagy siker volt, és igencsak megkedveltem a karácsonyi műsorban használt fekete boszorkény-cuccot is. Különben is kihívásnak éreztem, és mikor mondok én nemet egy kihívásra?

Első kísérletként a fekete-fehér csíkos szettet készítettem el (itt /ingblúz, itt/szoknya és itt/blézer), de ez a szett végül túlságosan steampunk-os lett...

Természetesen, ijesztő sebességgel kattogtak a kerekek a fejemben, amin kicsit sem segített, hogy a kedvenc anyagboltomban (I Love Textil, mi más?) egy tekercs, szépséges, kissé fényes, fekete viszkóz-len anyagba botlottam. 

Elballagtam a közelünkben levő rövidárú nagykerbe, ahol vettem néhány tekercsnyi fekete pamutcsipkét, és nekifogtam, hogy kipróbáljam a you-tubon talált csipke-betét-varrás technikáját. A hosszanti varrásokba illesztett csíkoknál többet akartam, így a szoknya elejébe három, V alakú betét került. 

Most a "nagyobb" századfordulós szoknya-szabásmintábat használtam (amit Angela Clayton tervezett). Korábban is használtam már (itt és itt). Szeretem ezt a mintát, különösen a szinte félkör alajú hátát, de azok a problémák, amik előszrör is gondot okoztak, még most is megvoltak. Vagyis, a szoknya messsze túl hosszú, és uszályos, úgy, hogy nincs megjelölve, hol kellene elvágnom, ha le akarom hagyni az uszályt. Gondot okozott, hogy eltaláljam a megfelelő hosszt, véletlenük kissé túl rövidre vágtam... végül, be kellett toldanom a hátába egy kis darabot (igaz, hogy a mondás szerint a tolás korhű.)

Gondolkodtam rajta, hogy tegyek a szoknyára zsebet, de a csipkebetétek miatt, több energia ment volna el, mint, amit rászántam. Ugyanakkor, bár a képeken nem látszik, a dereka alatt azért egy kisebb órazseb meglapul, és egy kis hurok is lapul az övpánt széle alatt. Mivel nincs "chatelanie"-m, ezért a kis zsebórámat ebbe a hurokba akasztom, a mini-zsebbe pedig zsebkendőt, és vagy a modern karórámat teszem.

A szoknyáról ennyit, de ne menjetek messzire, hamarosan mutatom a hozzá tartozó blúzt is.

Szabásminta: McCalls 8231

2026. június 18., csütörtök

Bogár a fülemben

Támadt egy ötletem -még- egy többé-kevésbé rendszeres bejegyzés-rovatra. 

Sokszor mondom az embereknek, hogy nem, tényleg nem szeretnék tudni, mi folyik a fejemben.

Gyakran gondolatok, tervek, figyelemelterelődések gyors egymásutáni váltakozása. 

(Igen, tudom, valószínűleg felnőttkori, női ADHD-m van- nem diagnosztizált, leginkább azért nem, mert vagy 3-500 eze forint lenne egy diagnózis, vagy több éves várólistát kellene végigvárni).

Mindenesetre ezek a gondolatok erőteljesek, néha olyan erősek, hogy tele van velük a fejem, különösen amikor... sétálok, varrok, fürdök, főzök, takarítok, vagy akármi. Ráadásul sokszor töltök időt azzal, hogy ezekkel a gondolatokkal kapcsolatban kutatok, mert egyszerűen nem hagynak békén. 

Mint például az a pulcsi, amit anyukám kötött nekem és elveszett Miamiban. 

Vagy épp csak egy gondolatfolyam, mint, amikor egy hosszú fekete szoknya alól kikandikáló piros cipőorr miatt egy teljes öltözéket kellett összeraknom, egy kézzel kötött kardigánnal megfejelve.

Mindez megmagyarázhat pár dolgot, talán segíthet rendet rakni... nem nem rendet rakni, talán csak rámutatni egy halványan látható ösvényre a sűrű erdőben. 

Mit gondoltok? érdekes lehet?

2026. június 17., szerda

heti HV

Egy: igen, az ember telefonja, internetje, facebookja, és egyebek, figyelnek és hallgatóznak. Hetekig az elém pakolt hirdetlsek tele voltak epe-gyógyszerekkel, most meg hajmentő, hajhullást-megállító módszerekkel, olyasmikkel, amit a hajunkra (fejbőrünkre) kenünk, mondjuk Minoxidil, rozmaring olaj és hasonlók helyett.

Kettő: nekem komondottan jó tapasztalataim vannak a rozmaringolajjal, de ettől függetlenül, még, ha el is hiszem, hogy két hét-egy hónap alatt a hajam erősebb, sűrűbb, stb lesz, azt már nem tudom elhinni, hogy a növekedő babahajak helyett 8ami már önmagában felérne egy csodával), a hajam egy hónap alatt egy évnyit nőne (ahogy a reklámok képei mutatják).  


2026. június 16., kedd

Programajánló a múzeumok éjszakájára

 A Mare Temporis esetében két olyan dátum van az évben, amikor, ha valaki tőlünk szeretne műsort, az legalább egy (de bizonyos esetekben inkább két) évvel korábban érdemes lefoglalnia azt. 

Az egyik ilyen március 15-e és környéke, a másik pedig a Múzeumok Éjszakája. 

A Múzeumok Éjszakája az a nap, amikor az alapítvány osztódással szaporodik, mindenhol IS ott van. 

Az idén is megtaláltok minket, több helyen is, az Aquincumban, a Ráth villában a Magyar Tudományos Akadémián. 

Velem, a Róth Miksa Emlékházban találkozhattok, ahol a budapesti Csikágóról szóló műsorunkkal / városrészi sétánkkal gazdagítjuk az este programját. 

Mesélünk a környékról, az állatorvosi egyetemről.
A városrész iskoláiról...
Életéről...
és pletykáiról. 
Az esemény linkje ITT!
Gyertek, nézzetek/hallgassatok meg bennünket!



2026. június 15., hétfő

Heti mintamustra (varrás)

Ahogy már említettem, bírom a vicces formájú nadrágokat, amik mostanában divatosak, legyen az patkó, hordó vagy extrán széles szárú fazon. 

Most egy olyan darabot hozok, ami a farmernaci, a cargo-nadrág, és a buggyos macinaci közötti keresztezés eredménye :-) 


Ez a Lemon trousers. (Citrom nadrág)

Az oldal (így feltételezem a leírás is) francia, de úgy gondolom, némi tapasztalattal össze lehet rakni. 

Én biztosan felveszem a megvarrandók listájára. 

2026. június 12., péntek

Újrajátszó gondolatok: Fűzők és társaik. Mire valók?

Ezt a blogbejegyzést több mint egy éve igértem meg, amikor sokan betageltek egy olyan FB-postnál, ami egy olyan, jól ismert online magazine cikkét emlegették, ahol a cikk szerzője egy bizonyos ideig fűzőt viselt, és azon kesergett, milyen borzalmas élméyny volt. 

Akkor ugyan leírtam a gondolataimat, de egyszerűen nem találtam a file-t a számítógépemen, így mindig csak későbbre toltam, hogy a fűzőkről írjak. 

De, aztán, néhány héttel ezelőtt voltam egy előadáson, arról, hogyan alakították az emberek a testüket a történelem során, és persze a fűzők és társaik is felbukkantak, és megint visítoztam magamban, amikor azt hallottam mennyire voltak nyomasztóak, mennyire szenvedtek a nők, mennyire eltorzították a testüket, hogyan fűzték magukat szorosra, és így tovább, és így tovább. 

Akikkel valaha is találkoztam rendezvényen, tudják, hogy ebben a témában elég szenvedélyes tudok lenni (a másik ilyen téma, amikor arról van szó, hogy régen -gyakorlatilag a 20 század előtt bármelyik időszakban- az emberek koszsak és büdösek voltak - de ez egy másik bejegyzés témája lesz). 

Én például rendszeresen viselek fűzőt, és így elég határozott véleményem is van róluk... és nem, NEM  a paternalista társadalmi rendszerek nőket elnyomó eszközei. Az én tapasztalatom szerint, egy jól, és méretre elkészített fűző akár (sőt gyakran) kényelmesebb lehet, mint egy rossz (vagy akár átlagos) melltartó.

Amikor azt kérdezem, "Mi egy fűző fő feladata" vagy "miért viseltek a nők fűzőt?" az első válasz mindig az "hogy karcsúbbnak látszanak". 
Nos, egy fűzőnek több feladata/szerepe van, de ezek közül, az, hogy a nők karcsúbbnak tűnjenek inkább csak egy szerencsés mellékhatás, nem a fő feladat 
Mik ezek a "feladatok"?

1). Forma. Igen, ez pont annak az ellentétének tűnik, mint amit fentebb írtam, de... Minden korszaknak megvan a divatos "testformája" (Gondoljunk csak a modern kor Twiggy-jére, Cindy Crawfordjára, vagy Jennifer Lopezére). Mint:

a) a 18. században a rokokóban egy felfordított kúp forma, nincsenek igazán ívek, a melleket feltolják. 

b) a Napóleon/Regency (Jane Austen, Bridgerton) korban ez a forma inkább egy oszlop, a hangsúly az oszlopfőn van, vagyis a melleket annyira feltolják, megemelik, amennyire csak lehet. Azoknak a ruháknak, empír szabásvonalukkal a derekuk magasan, a mell alatt volt, soha, senki nem látta a nők valódi derekát. Így, amikor azt látjuk a Bridgerton első részében, hogy Featherington anyuka húzza a fűzőt, az ágyvégbe kapaszkodó lány meg visít, hogy nem kap levegőt, egyszerűen ostobaság.Részben, mert a korabeli fűzők úgy készültek, amik nem tették lehetővé a nagyon szoros fűzést (ellszakadtak volna), részben mert teljesen felesleges lett volna.


c) A viktoriánus kor elhozta a mindenki álta l jól ismert homokóra fazont.

Minden testen, még a legvékonyabbakon is van - ha nem zsír/háj, akkor izom, annyi, amit ide-oda arrébb lehet tolni, hogy a divatos formát megadjuk. Ehhez nem feltétlenül kel kisebbé tenni a testet. Tavaly, amikor korcsolyázás közben elszakítottam a fűzőmet, egy darabig az akkori méretemnél eggyel nagyobb fűzőt hordtam, de a szükséges formát így is megadta.

2) Alap. Egy "masszív" vagy inkább stabil alapot ad a ruhának. Például az én reformkori ruhám rendkívül könnyű, nyomottmintás indiai pamutvászonból készült, ami olyan lágy volt, mint egy viszkóz anyag, mégis, amikor felvettem, úgy állt, mintha akár lószőr vászonnal és/vagy merevítőkkel béleltem volna, mert alatta ott volt a fűző.

3) A mellek megtartása. Gyakran elfelejtjük, hogy az első melltartókat csak az 1910-es években készítették, bár a nőknek ugyebár évezredeken át volt mellük. Egy fűző éppolyan jól, vagy akár jobbna is megtartja a melleket, mint egy melltartó.

4) A ruha súlya okozta terhelés eloszlatása. Bár annál, mint sokan gondolnák könnyebbek ezek a ruhák (nem beszélünk több tíz kilókról), ezeknek a ruháknak mégiscsak van súlya, különösen a modern ruházatunkhoz hasonlítva. Egy március 15-ei rendezvényen kiszámultuk, hogy a reformkori öltözékem, a megfelelő alsóruházattal, alaphangon kb 22 méter anyagból van, ami a minimum: zsinóros alsószoknya, fodros és egy sima alsószoknya a ruha alatt. Az igazán divatozók, akik szélesebb (nagyobb) szoknyét akartak, ennél több alsószoknyát is viselhettek, akkár 5-6-ot is. Később, a rácsos krinolin rendkívül felszabídító volt a nők számára, mert ekkor elég volt 2 alsószoknya, de a krinolinnak is volt azért súlya. Amikor fűzőkkel együtt viseljük ezeket, a fűzők átveszik a terhelést, eloszlatják a súlyt. Ha ugyanezeket a ruhákat fűző nélkül viselném, estére sírás lenne a vége, és Norbinak könyörögnék hátmasszázsért. Fűzővel ugyanez nem okoz problémát. 


És, hát, hogy mindemellett valamennyit karcsúsíthat is? Nos, az egy szerencsés mellékhatás. 
Természetesen mindennek lehet túlzásba esni. Manapság is látunk az utcán extrán mini szoknyékat, különösen magassarkú cipőket, stb., ugyanígy voltak, akik túlzásba vitték a fűzést, de ez NEM VOLT ÁLTALÁNOS. 
A nők nem ostobák. Nem viselnének valamit évszázadokig, ami nem lett volna jó nekik.
És nem, nem vetették ki a bordájukat (olvastatok már a viktoriánus kórházakról? Olyan messzire kerülték el őket, amennyire csak lehet), és nem nem torzította el a belső szerveket sem. Ja, hogy mindenki látta a korabeli magazinokban megjelenő rajzokat? RAJZOKAT láttunk. (Nem röntgen, CT, UH felvételeket. RAJZOKAT.)

Mi a titok, amikor fűzőkről és a kényelemről van szó? 

Ahogy fentebb írtam, egy jól, méretre készített fűzőnek nem szabad kényelmetlennek lennie. 

Én is tudok hajolni, ülni, emelni, táncolni, korcsolyázni fűzőben, sőt a CIPŐFŰZŐMET IS MEG TUDOM KÖTNI. Igen, létezik a mondás "Előbb a lábbeli, utána a fűző", de nem azért, mert nem lehet fűzőben cipőt kötni. Lehet, de azért kényelmesebb mielőtt befűzzük magunkat.

Egy sokórás/egésznapos rendezvény után, amikor levesszük a fűzőinket, mi is felsóhajtunk, és gyakran viccelődünk azon, hogy jobb, ha senki, akivel aznap a fűzőkről beszéltünk, nem hall minket. DE, ne felejtsük el, hogy NEM VAGYUNK HOZZÁSZOKVA, hogy egésznap, mindennap viseljük őket. Nem hordjuk eleget, hogy hozzászokjunk. A történelem során a nők fiatal korban kezdtek valami fűzőfélét viselni (a "tréning fűzők" épp annyira tértek el a felnőttek fűzőjétől, mint manapság a kiskamaszoknak gyártott tréning-melltartók a push-up melltartóktól. 

És, hát az is tévedés, hogy manapság nem viselünk fűzőt... ajjaj, dehogynem. Csak éppen máshogy hívjuk őket. Mondjuk alakformáló fehérneműnek.