Történelmi újrajátszóként, hagyományőrzőként, a legnehezebb dolog...
Kitaláltátok, a lábbeli kérdése. Történelmi hű, vagy akár épp csak megfelelő cipőt találni igen nehézkes.
Kevés készítő létezik, a legismertebb az American Duchess cég, de a netről rendelés, próba nélkül, lábbelik esetében elég kockázatos, különösen az én lábammal. Rövid de széles lábfejem van, magas rüszttel, a sarkam íve az átlagosnál enyhébb, így bármilyen cipő, még a tornacipő is fel tudja törni. Így nagyon válogatós vagyok a lábbelik ügyében.
Van Budapesten egy készítő, aki történelmi cipőkkel (is) foglalkozik, de színházaknak, filmeknek, sőt cirkusznak is készít, így elfoglalt, és elég nehéz egy-egy párat megszerezni onnan.
Szerettem volna megtanulni is a cipőkészítést, az anyai nagyszüleim cipőkészítők voltak, és a véremben van, de csak egy helyet találtam, ahol ilyen workshopot tartanak, készítettem is két pár cipőt (az egyikről bejegyzést is írtam, a másodikról még írnom kellene), de attól tartok, amit ott megtanulhatok, elég korlátozott.
Igazán szeretném, ha találnék olyan helyet, ahol megtanulhatnám a cipőkészítést, nem megélhetés vagy pénzkeresés miatt, hanem mert szeretném a sajátomat megcsinálni. De egyelőre nem találtam ilyen helyet.
Ugyanakkor találtam egy helyet, ahol olyan cipőket készítenek, amelyeket kis változtatással mi is tudunk használni a századfordulós ruháinkhoz. Amikor egy koncertre indultunk Szegedre, arra gondoltam, miért ne keverhetném a kellemest a kellemessel meg a hasznossal?
Nagyjából egy hónap után kaptam a telefonhívást, hogy elkészült a lábbeli, postán szeretném, vagy elmegyek érte. Vonatra ültem, odautaztam, felpróbáltam, és szerelmes lettem.
Pont olyan volt, amilyennek elképzeltem, amilyet szerettem volna. Tökéletesen illik a fehér lenes sportruháimhoz. Rögtön rendeltem egy teljesen más típusú történelmi cipőt, és már alig várom, hogy meglássam, az milyen lesz.
Köszönöm Baktócipő és József Zombori .
Fotók: Varga Norbert @Bodeszphoto
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése