2025. február 28., péntek
2025. február 27., csütörtök
2025. február 26., szerda
Heti HV
Eredetileg teljesen másról, még csak nem is a kötésről, hanem divatról, de ezt most ki kell írnom magamból.
GYŰLÖLÖM, amikor valaki egy internetre (jellemzően a social médiára) feltett a tartalmat, a saját céljaira akar kihasználni.
Úgy értem, hogy felteszek egy bejegyzést és valaki a saját eseményét (termékét/ szolgáltatását/ etc), vagy akár csak agendáját reklámozza, tolja, stb. alatta, mondjuk hozzászólásnak álcázva. Vagy épp egy csoportba, amit én alapítottam, én adminisztrálok tesz fel reklámot, anélkül, hogy egyeztetne velem.
Szeretem azt hinni, elég érzékeny vagyok, gyakran osztok meg eseményeket, oldalakat, termékeket, stb, de ezek az én oldalaim, az én munkám, én akarom eldönteni, hogy mit reklámozok, mit ajánlok, mit dicsérek, stb, köszönöm szépen.
Ez rendkívül... mi a jó kifejezés rá, mert az illetlen nem az igazi, de értitek, mire gondolok.
Rendben, leszálltam a döglött lóról, a jövőhéten, majd elmondom arról, mit gondolok a... na, majd meglátjátok miről.
2025. február 25., kedd
Rövid Komment
2025. február 24., hétfő
Heti MintaMustra
Ezen a héten a Ravelry "Hot right now" (vagyis most nagyon népszerű) listájáról választottam. Tudom, egy ideje csücsül ezen a listán, 2021-ben jelent meg, több, mint 2000 projekt van hozzá, és a sou-tube kötős vlog/podcast/stb világban igen gyakran emlegetik.
Ez a Halibut sweater.
Ezzel kapcsolatban elég ambivalens érzéseim vannak. Tudom, hogy NAGYON népszerű, és tudom, hogy Caitlin Hunter amúgy általában is népszerű tervező, az Alpine Bloossom mintája nálam is ott az elkészítendők listáján.
Értem, hogy miért találják vonzónak, látom, a poént a mintában, és értem, hogy vicces/szórakoztató lehet olyannak, aki szereti a halakat, a horgászást, érdekli a tengerek világa (biológoai szempontból), tb.
A mintából készült pulcsi számukra hasznos része lehet a ruhatáruknak, , jópofa lehet pl egy téli, tengerparti sétához.
Ugyanakkor, én nem tartozom ebbe a kategóriába.
Nem szeretem a horgászást (kivéve a Fishing zenei fesztivált Orfűn), nem szeretek halat enni, nem vagyok tengerbiológus típus sem. Ebben az országban még egy tengerpartunk sincs a téli tengreparti sétához.
Ráadásul a pulóver mintája az én ízlésemnek elnagyolt, darabos, túl nagyléptékű, és a kész pulcsi is túl bő.
Jobban szeretem a finomabb, kecsesebb motívumokat, az olyan szabásvonalakat, amelyek közelebbről követik a test vonalát, így, miközben abszolút értem miért népszerű minta, én magam nem kötném meg.
Ti hogy vagytok vele? Tetszik? Megkötnétek?
2025. február 22., szombat
A blokkolás csodája (a kötés alapjai)
Kértétek, én ígértem, tessék, most itt van.
Hogyan blokkoljunk pulcsit?
Kezdjük azzal, hogy egyáltalán MIÉRT blokkoljunk: Ahogy annak idején, abban a régi, próbakötésről szóló bejegyzésben írtam ha egy kötött/horgolt darabot (meleg) vízbe teszünk, a víz feltölti az elemei szálak közötti teret, a szálak megpuhulnak és fellazulnak, és alakíthatóak lesznek.
Tudom, hogy azt mondják gőzzel is lehet blokkolni, kipróbáltam, de nekem a vizes-blokkolás jobban bejön.
Ugyanakkor a hővel rendkívül óvatosan kell bánni, különösen olyan daraboknál, ahol magas a műszáltartalom, különösen akril és/vagy poliamid, mert ezek a hőtől ellágyulnak, a tartásul elveszik, és ezt nem lehet visszacsinálni.
2025. február 21., péntek
Mi a péntek?
Aminem megpróbálok rájönni, mi a pénteket gondoltam, amikor egy-egy UFO-t elkezdtem.
Az igazság, hogy bár erről a darabról is teljesen elfelejtkeztem, nem volt annyira nagy rejtély.
Beletellett pár napba, mire megtaláltam, hogy a Flaming June minta.
Mivel még most is eléggé tetszik, és a hozzávaló fonal az elkezdett darab mellett volt, valószínűleg befejezem.
2025. február 20., csütörtök
Újévi Reneszánsz
Úgy tűnik, mintha mostanában nem csinálnék mást, csak kötnék, de az igazság, hogy harcolok a démonaimmal, és a kötés az egyik, amibe kapaszkodok, mert először is, ugye a fonal nem kérdez, a fonal mindent megért, másodszor, mert a kötésről legalább tudom, hogyan kell csinálni. Többnyire. nem beszélve arról, hogy az Újévi szerencsepulcsi egyik jellemzője, hogy addig nem kö mást, amíg nem készül el.
Sokat gondolok a varrásra, és egy csomó dolgot csinálok, ami, elvileg közelebb visz ahhoz, hogy varrjak, nyomtattam ki mintákat, összeragasztottam, kivágtam, beavattam anyagokat, de pillanatnyilag a halogatás királynője vagyok, a varrás terén legalábbis.
Mindeközben úgy kapaszkodom a kötésbe, mintha az életem múlna rajta.
Már láttátok, hogy befejeztem az Újévi pulcsit, és mostanra kiblokkoltam, és szombaton le is fotóztuk.
Bocs, a mosoly hiányáért, piszok hideg volt. Norbi meg is kérdezte, biztos jó ötletnek tartom-e, hogy a mínusz pár fokban levegyem a kabátomat, de ezt legalább nem akartam tovább halogatni.
2025. február 19., szerda
Heti HV
Alsóruha (mármint alsóingek).
Kötős podcasteket hallgattam a you-tube-on, és, amikor először hallottam, hogy az egyik podcaster úgy veszi fel a pulóverét, hogy nem vesz alá semmit - legfeljebb melltartót- arra gondoltam, hmm, biztos ő a fura kivétel. De aztán hallottam egy másikat és még egyet, és jól tudjuk, hogy egy lehet véletlen, de három már trend.
Én meg csak néztem ki a fejemből, hogy MI VAN?
Az illető arról magyarázott, hogy nem szereti xx fonalat, mert épp egy ici-picit "szúr" (ööö, ne kérdezzetek a "szúrós"-nak mondott fonalakról, hehe), de nem akar alávenni semmit, mert melege lesz, de így is izzad, és gyakran kell mosnia a pulóvereit.
Namármost, én SOHA SEMMILYEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT nem vennék fel gyapjú/alpaca/angora/kasmír (vagyis -többnyire- állati eredet, protein alapú szálakból készült) pulóvert közvetlenül a bőrömre. Mindig viselek valamit, legalább egy pólót alatta.
Ez már akkor is így volt, mielőtt a történelmi viseletekkel elkezdtem komolyabban foglalkozni, de azóta, még inkább így van. Ha valaki megkérdezi, mégis hogy mosom a gyapjúpulóvereimet, a válaszom, hogy elég ritkán. Nem csak azért, mert sok pulcsim van, és viszonylag ritkán megyek el itthonról, hanem, mert mindig viselek valamit alatta. Ahogy gyakran kérdeznek a pulóvereim mosásáról, ugyanúgy, gyakran kérdeznek meg arról, hogyan mosták régen azokat a "naaaagy" (természetes alapanyagból készült ruhákat, és a válasz ugyanaz. Leginkább sehogy. És koszosak meg büdösek voltak? NEM. Miért? Részben, mert azokat a ruhákat kiakasztották szellőzni (a nap, a szél, a hideg csodákat tud tenni). Részben pedig azért, mert alsóinget ("chemise"-t) viseltek alatta, és azokat viszont gyakran mosták. Én is igencsak gyakran mosom a pólóimat.
A növényi /cellulóz alapú szálakból készült (pamut / len) holmikkal kicsit más a helyzet, régebben volt néhány nyári felsőm, és talán még fel is veszek egy pamutból kötött pulcsit ujjatlan trikóval (ujjas pólók helyett), de ilyenkor is jobban érzem magam, ha van rajtam valami.
És, akkor még nem tértünk ki, az adott körülményekhez megfelelő öltözködésről, mert a klímaváltozás sok mindent megborított, de, azért ugye megegyezhetünk abban, hogy nem a pulcsi (és nem a fonal) a hibás, ha melegünk van? :D
2025. február 18., kedd
RK (Rövid Komment)
2025. február 17., hétfő
Heti MintaMustra
2025. február 16., vasárnap
Moziba mentem (a Nosferatu jelmezei)
Nosferatut nézni.
A fiam azt kérdezte "mióta nézel te horrorfilmeket?" Teljesen igaza volt, nem nézek horrort, még egy egyszerű Dr. House részt sem tudok végignézni. Akkor miért?
"Szívem, 1838-ban játszódik. A ruhákat néztem, nem a trutyit."
És ez így volt. Persze, érdekelt a történet is, még az egyetemen volt egy fantasy-irodalom óránk, ahol sok mindent olvastunk "A Szerzetes"-től a Drakulán és Frankensteinen át a Gépnarancsig és az Éhezők Viadaláig.
De a ruhák, a ruhák! Mondtam már, hogy kész rémálom velem történelmi filmet, vagy kosztümös darabot nézni? Sőt, ahogy Norbi mondta, nem is olyan régen, "Már nagyjából hozzászoktam, hogy a történelmi filmek ruháit kommentálod, de már sétálni sem mehetünk anélkül, hogy ugyanezt tennéd?" (épp a szolnoki Szigligeti Ede szobrot kritizáltam a modern öltönyéért)...
Mindenesetre, térjünk vissza a Nosferatu jelmezeihez. A film az 1830-as években játszódik, és tudjuk, hogy az 1830-as évek divatja elég röhejes tud lenni, ezért ritkán is használják filmekben, de itt nem fordultak el a röhejes részétől sem, hanem teljes odaadással vetették magukat bele. A rendkívül puffos, sonkaujjak, a fodrok, a húzások, a szegők, az alsóruhát (láttátok azt a legyező-fűzést a fűző hátán? egyszer még varrok egy olyan fűzőt). És ami a fejükön volt? A helyes kis főkötők, csipkével, virágokkal, és a bonnettek!
Tudjátok, hogy nem vagyok oda a fekete ruhákért, de az a gyászruha...
2025. február 15., szombat
Kendő-kezdés (a kötés alapjai)
A legtöbb kötősnek, akik már túl vannak az első néhány kendő kötésén, az alábbi technika nyilvánvaló és egyszerű lehet. Ugyanakkor, az egyik barátom egyszerű kendőmintát kért tőlem, és persze a legegyértelműbb két helyből az egyiken, a DROPS oldalán kezdtem keresni (a másik ilyen hely, természetesen a Ravelry), és bár találtam néhány egyszerű, fentről kezdett, háromszög alakú kendőt, amit olyan vastag vagy vékony fonalból köthetünk, amilyenből akarjuk, egyiknél sem használták a kis lustakötéssel kötött lapos kezdés, ami kicsi, egyszerű, de mégis sokkal profibbá teszi a kendőt.
Mi ez a "lustakötéses lapocska"? Gondolkoztál már azon, hogyan lehet, hogy egyes kendőknél nem látszik, hol kezdődnek? Olyan, mintha fentről lefelé lennének kötve, de a felső szélén keresztben végig van egy lustakötéses szegély?
Na, így készülnek ezek:
Megjegyzés: A kötésben én mindig S szemként kötöm az első (szél)szemet, az utolsó szem előtt pedig előre veszem a fonalat, és az utolsó szemet lekötés nélkül átemelem. Ezeket a szélszemeket nem számolom a mintához (általában, ha mégis számoljuk, akkor külön meg van jegyezve.
Köthetjük az EGÉSZ kendőt lustakötéssel, akkor viszont mindenképp kell szemjelölőt használnunk, de ugyanúgy 4 szemet szaporítunk minden színe oldali sorban, a fonákoldalon pedig minden szemet sima szemekkel kötünk. Ha a középső szemet megtartjuk harisnyakötéssel kötöttnek (a SZO-n simán, a FO-n fordítottan kötjük, még egy kis érdekes extra látványt, vonalat ad a kendőnkhöz.
Tessék, most már tudjátok, (az egyik módját annak) hogyan kell elkezdeni (és megkötni) egy egyszerű kendőt.
Sikeres próbálkozást!
2025. február 14., péntek
Mi a péntek?
2025. február 13., csütörtök
Inspiráló rózsaszín
Amióta úgy 10 éve megkötöttem az "Inspired" pulcsimat, amit magamnak terveztem, színes bordás mintával (corrugated ribbing-gel) (jut eszembe, még most is hordom azt a pulcsit), meg akartam csinálni 1) más színből, 2) kardigán változatban.
Az ötlet megvalósítása ilyen hosszú idő után hirtelen ötlet volt, amikor ezt a kupac fonal jött velem haza, és ott volt benne az a nem-egészen-egy-gombolyag pirosas színű.