2025. február 22., szombat

A blokkolás csodája (a kötés alapjai)

 Kértétek, én ígértem, tessék, most itt van.

Hogyan blokkoljunk pulcsit?

Kezdjük azzal, hogy egyáltalán MIÉRT blokkoljunk: Ahogy annak idején, abban a régi, próbakötésről szóló bejegyzésben írtam ha egy kötött/horgolt darabot (meleg) vízbe teszünk, a víz feltölti az elemei szálak közötti teret, a szálak megpuhulnak és fellazulnak, és alakíthatóak lesznek.

Miután eldolgoztam a szálakat, készítettem egy fotót nektek, hogy össze lehessen hasonlítani az előtte és utána állapotot. Láthatjátok, hogy a kötés egyenetlennek látszik, mintha a minta össze is húzta volna a darabot, mintha a munka mögött elvezetett szálak rövidek lennének. (NEM azok, ügyelek arra, hogy elég hosszú szálakat hagyjak, azzal a móddal lehet kapcsolatban, ahogy kötök, , mert amúgy teljesen simára tudom blokkolni a mintás cuccaimat. De a francba, még túl rövidnek is látszik (legalábbis az én ízlésemnek). 
A mosdóba engedett vízben fürdött, a víz nem forró, de a kézmelegnél melegebb volt, és általában adok hozzá egy csepp levendulás sampont vagy tusfürdőt, hogy kimossam azt a koszt, ami kötés közben belekerült, vagy akár a fonalban lehetett, sohasem tudhatom, hol és merre járt az a fonal, kölönösen, ha turkálós fonalról van szó.
Miután kiöblítettem, és óvatosan kinyomkodtam a vizet egy nagy, vastag törölközőre teszem.
Hosszában felcsavarom:
Majd keresztben is, így egy kis csomagot készítek belőle:
Akik igazán óvatosak, így ebből a csomagból nyomkodják ki a vizet, esetleg óvatosan rá is állhatnak, lépkedhetnek rajta (gyerekeknek is jó játék).
A bátrabbak, betehetik a mosógépbe, a centrifuga programra. A vastag frottír anyag megvédi a kötött anyagot, a centrifugális erő kipréseli a mosógépdob falára, ahol nem  mozdul, csak a dobbal együtt. (azért ezt, mindenki CSAK a saját felelősségére tegye). 
Ezután kibontom a csomagot, és a pulóvert kifektettem egy másik nagy és vastag törölközőre, majd kitűzöm. Hogy mennyire húzom ki, sokmindentől függ, a fonaltól, a mintától, a kész darab méretétől, , mennyire húzza össze a minta, stb.
Érdekes hogy már akkor is látszik a változás, amikor kiveszem a nedves pulcsit a törölközőből, a nedves anyag puhább, a kötés egyenletesebb, még a minta is simább.  
Then, I open the packge and lay the sweater on another big and thick towel, and pin it. 
How much I pull on it depends on the yarn, the size, how much the knitting/pattern scrunches it up.
Interestingly enough, right after I take it out of the towel-package I can see changes. The wet fabric is softer, the fabric is more even, the stranded pattern is flatter. 
Ha a pulcsi annyira össze volt gyűrődve/húzódva, mint ez, erőteljesebben húzom ki. 
Látjátok, hogy nem a legszélén, hanem a bordásminta FÖLÖTT tűztem meg, hogy a céle ne legyen cakkos? És azt, hogy a minden mintaegység mindkét csúcsát megtűztem?
Így hagyom megszáradni, amíg csontszáraz lesz.
Ugyanígy járok el a pamut, alpaca, gyapjú holmikkal, és ugyanezt teszem azokkal is, amikben 30%-nál is több műszál van, bár nem igazán használok 40-50%-nál nagyobb műszáltartalmú fonalat. 

Tudom, hogy azt mondják gőzzel is lehet blokkolni, kipróbáltam, de nekem a vizes-blokkolás jobban bejön. 

Ugyanakkor a hővel rendkívül óvatosan kell bánni, különösen olyan daraboknál, ahol magas a műszáltartalom, különösen akril és/vagy poliamid, mert ezek a hőtől ellágyulnak, a tartásul elveszik, és ezt nem lehet visszacsinálni.  

Nincsenek megjegyzések: