Mert, ha az embernek egy 19. századi báli ruha felsőt kellene varrnia, akkor 18. századi piros köpenyt csinál, ugyebár. Tökéletesen logikus, nem?
Tulajdonképpen az történt, hogy a hagyományőrzők hagyományos év végi korcsolyázása az idén az év elejére csúszott, és bár volt remek ötletem az ügyben, válaszként a mit vegyek fel örök kérdésére, az időkeretbe nem tudtam belepasszírozni, bárhogy igyekeztem. De valamilyen ruha akkor is kell, de be kell vallanom, a történelmi ruhatáram egyelőre nem igazán tél-kompatibilis. A legtöbb szabadtéri esemény késő tavasszal, nyáron, kora ősszel van, ha télen csinálunk valamit, az zárt térben történik.
Ideje tenni valamit ez ügyben, ugye? Amikor először vettem részt az Alapítvány színészcsoportjának előadásában, még 2017 márciusában, kölcsönruhában, ki kellett szaladnom valamiért, kölcsönkaptam egyik társunk (katonai) köpenyét. Imádtam, és azóta akartam magamnak egy köpenyt.
Tudtam, hogy a piros köpenyek a 18. században és a 19. század elején végig rendkívül népszerűek voltak, de valamiiért nem akartam pirosat. Fogalmam sincs miért, de emlékszem, hogy ki is mondtam, le is írtam, pirosat nem... tényleg nem tudom miért, talán inkább kéket szerettem volna?
Egészen addig a pillanatig, amíg mindannyiunk kedvenc I Love Textil boltjában nem botlottam bele egy szuperolcsó, ugyanakkor szupervastag, mégis elég puha gyapjú szövetbe, talán még 2018-2019 környékén. Az egyik szövött széle sérült volt, olajos koszfoltok, és pár centis szakadások egyenletes távolságban, de annyi volt belőle, úgy gondoltam, akkor is marad elég egy nagyvonalú köpenyre, ha a szélét levágom.
Ez az anyga utána évekig megvolt, de olyan vastag, olyan nagy darab, hogy bárhogy próbáltam összehajtogatni, sehogy sem fért egyetlen helyre sem, ahol egyébként az anyagaimat tartom. A kanapén lakott hát, ott rakosgattam ide-oda. Igen ott. Nem nagyon használjuk a kanapét, inkább csak rakodófelület. Szóval ott porosodott, néha átraktam a másik oldalra, és arra gondoltam, most már tényleg kezdenem kellene vele valamit.
Az évek sorá kutattam a piros köpenyek után, megnéztem a képeket a pinteresten, az interneten fellelhető szabásmintákat, konzultáltam a varrós csoportokkal. Mi a legjobb megoldás? Legyen félkör? Egész kör? valahol a kettő között (Az anyag vastag, és van súlya, elég a félkör, különben megszakadok tőle). Egy darabból szabva? (a legtöbb minta nem egy darabból van, különösen mert akkoriban az anyagok keskenyebbek voltak). Hasíték a karoknak (nincs). Mi a helyzet a kapucnival? A képeken mutatós legyező formájú rakások vannak, azt hogy csinálják? Hogyan csatlakozik a kapucni a köpenyhez?
Amikor kinyitottam az anyagot kissé megijesztett, hogy nem csak a széle sérült, de a belsejében is vannak gondok, talán ugyanaz sértette meg, mint a szélét? talán molyok voltak, talán valami más. Mindenesetre elég nagy sértetlen darabok voltak, csak okosan kell bánnom vele.
Ott repült a "oh bármit csinálhatok, hiszen mindenre is elég az anyagom" és jött, a "na hogy lehet a legtöbbet kihozni az épen maradt részekből". Ugyebár a toldás történelmileg hiteles megoldás, és a kereséseimben amúgy is ez a minta jött fel a leggyakrabban, így ezt használtam alapnak, de a pontos méretezés, és a kapucni formája már saját kútfőből történt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése