2025. február 15., szombat

Kendő-kezdés (a kötés alapjai)

A legtöbb kötősnek, akik már túl vannak az első néhány kendő kötésén, az alábbi technika nyilvánvaló és egyszerű lehet. Ugyanakkor, az egyik barátom egyszerű kendőmintát kért tőlem, és persze a legegyértelműbb két helyből az egyiken, a DROPS oldalán kezdtem keresni (a másik ilyen hely, természetesen a Ravelry), és bár találtam néhány egyszerű, fentről kezdett, háromszög alakú kendőt, amit olyan vastag vagy vékony fonalból köthetünk, amilyenből akarjuk, egyiknél sem használták a kis lustakötéssel kötött lapos kezdés, ami kicsi, egyszerű, de mégis sokkal profibbá teszi a kendőt.

Mi ez a "lustakötéses lapocska"? Gondolkoztál már azon, hogyan lehet, hogy egyes kendőknél nem látszik, hol kezdődnek? Olyan, mintha fentről lefelé lennének kötve, de a felső szélén keresztben végig van egy lustakötéses szegély? 

Na, így készülnek ezek:

Megjegyzés: A kötésben én mindig S szemként kötöm az első (szél)szemet, az utolsó szem előtt pedig előre veszem a fonalat, és az utolsó szemet lekötés nélkül átemelem. Ezeket a szélszemeket nem számolom a mintához (általában, ha mégis számoljuk, akkor külön meg van jegyezve.

Kezdésnek szedjünk fel 5 szemet.
A középső 3 szemet lustakötéssel kötjük, és MINDKÉT oldalon a szélszemeket a fentiek szerint (a sorban az első szemet simán, az utolsó szemet leemeljük), amíg 5 lustakötéssel kötött barázdánk lesz.
Most áttoltam a szemeket a kötőtű másik oldalára, hogy ne kelljen elvágnom, és máshol visszakötnöm a fonalat.
Az első 5 szemet rajta hagyjuk a kötőtűn, 90 fokkal elfordítjuk a darabot, és minden lustakötéses barázda szélén felszedünk egy szemet (azt az 5 szemet, amit a nyilak mutatnak).
Most így néz ki a darabunk:
Most újra fordítsuk el a darabot 90°-kal, és szedjünk fel a kezdőszél 5 kis ívébe egy-egy szemet.
Most 15 szemünk van a kötőtűn, és így néz ki. Tudom, hogy kissé össze van zsúfolva, de ezen a ponton hamar túljutunk).
Fordítsuk meg a darabot, kössük a szélszemet, 3 szemet lustakötéssel (vagyis sima szemekkel), fordított szemekkel kötünk, tovább, amíg 4 szem marad a kötőtűn, 3 szem lustakötéssel (sima szemekkel), és az utolsó (szél)szemet leemeljük. Amikor végigértünk a soron, ilyen lesz:
Ha használunk szemjelölőket most érdemes a kötésbe tenni, a nyilakkal jelölt helyre:
lesz 1 szélszemünk, 3 lustakötéssel kötött szemünk, Jelölő, 3 S szem, Jelölő, 1 S szem (ez lesz a középső szem), Jelölő, 3 sima szem, Jelölő, 3 szem lustakötéssel, és egy szélszem.
Most kössük le a szélszemet, 3 szem lustakötéssel, RH (ráhajtás), 3 sima, RH, 1 sima (ez lesz a középső szem), RH, 3 sima, RH, 3 szem lustakötéssel és az utolsó szemet leemeljük. 
A darabunk most így néz ki, a színe oldali sorban 4 szemet szaporítottunk. 
A ráhajtásokat az alábbi képen bekarikáztam. 
A fonákoldali sorban lekötjük a szélszemet, a 3 lustakötéssel kötött szemet, fordított szemekkel kötünk, amíg 4 szem marad a sorban (vigyázzunk, hogy a rh-sokat ne csavarjuk meg, a helyükön lyuk keletkezik), 3 szem lustakötéssel és az utolsó szemet leemeljük. 
Folytassuk a fentiek szerint. Az alábbi képen a fekete pont a középső szemet jelöli, a kis ívek a ráhajtások helyét, a fekete nyilak a kötés irányát, a kék nyilak pedig azt, melyik irányban nő majd a kendőnk.   
Ha egy egyszerű, harisnyakötéssel kötött kendőt szeretnénk kötni, lustakötéssel kötött szegéllyel, folytassuk a kötést, amíg elértük a kendő kívánt méretét (vagy a kendő kívánt méretét mínusz 3-5 cm-t). Ezután kössünk minden szemen lustakötéssel (sima szemekkel), miközben folytatjuk a szaporításokat úgy 6-12 sorig (attól függően, milyen széles szegélyt szeretnénk a kendőre), majd lazán láncoljuk le a szemeket. 

Köthetjük az EGÉSZ kendőt lustakötéssel, akkor viszont mindenképp kell szemjelölőt használnunk, de ugyanúgy 4 szemet szaporítunk minden színe oldali sorban, a fonákoldalon pedig minden szemet sima szemekkel kötünk. Ha a középső szemet megtartjuk harisnyakötéssel kötöttnek (a SZO-n simán, a FO-n fordítottan kötjük, még egy kis érdekes extra látványt, vonalat ad a kendőnkhöz. 

Tessék, most már tudjátok, (az egyik módját annak) hogyan kell elkezdeni (és megkötni) egy egyszerű kendőt. 

Sikeres próbálkozást!

Happy Knitting!
 

1 megjegyzés:

Névtelen írta...

Nagyon szemléletes leírás, köszönjük szépen! M.