2024. december 26., csütörtök

Heti HV - a kézzel kötött holmik mosása

Nem voltam benne biztos, hogy kell-e határozott vélemény bejegyzést írnom karácsonykor, de felmerült néhány kérdés a tegnapi, zoknimosós képpel, hát tessék.

igen, tényleg hordom a kézzel kötött zoknijaimat, gyakorlatilag csak ezeket a kézzel kötött zoknikat használom október elejétől úgy április közepéig (persze, az időjárástól függően). 

 Nem, nem csak azok a zoknijaim vannak, amit a szárítókötélen láttatok, egyszer talán lefotózom a zoknisfiókom teljes tartalmát.

Igen, ezeket a zoknikat géppel mosom, és itt van az a bizonyos határozott vélemény, mert úgy gondolom, hogy a kézzel kötött holmik közül csak és kizárólag a zoknifonalból (kb 20-30% akril vagy poliamid tartalmú) kötött zoknikat, és esetleg az ugyanilyen kötött kesztyűket szabad géppel mosni. 

MINDEN MÁST (sapkákat, sűlakat, pulcsikat, kendőket, és egyebeket) csak kézzel szabad mosni. 

Nem, nem érdekel, hogy a fonal superwash vagy akár akril. Nem, nem érdekel, hogy van a gépeden kímélő gyapjúmosó-programod. 

Ha valaki olyan sok órát eltöltött azzal, hogy kössön neked valamit (vagy én magam sok-sok óráigdolgoztam vele) ez a sokóra munka megérdemli, hogy betegyük a mosdókagylóba, tegyünk rá pár csepp sampont, vagy levendulás tusfürdőt, párszor megnyomkodjuk, leöblítsük, kinyomkodhuk belőle a vizet és vízszintes felületre fektetve szárítsuk. 

A víz kinyomására két módszerem van, és mind a kettőhöz vastag és nagy törölközőbe csavarjuk. Az egyik módszerrel kinyomkodjuk a feltekert törölközőt, akár egy kisgyereket is megkérhetünk, hogy szaladgáljon rajta egy kicsit. A másikat nagyobb tételekhez használom (pulcsikhoz, kendőkhöz, stb). Beletekerem a darabot egy hatalmas törölközőbe (minél nagyobb, annál jobb). Miután betekertem, a két végét is behajtom és... beteszem a centrifugába. 

A vastag frottír-réteg megvédi a darabot. A centrifugális erő a mosógép dobjának falához nyomja a csomagunkat, és ott is tartja. 

Ez a több réteg frottír megvédi a darabot és, ha végzett a gép, kibonthatjuk, vízszintes felületre fektetjük, és akár ki is tűzhetjük blokkoláshoz vagy újrablokkoláshoz. Ugyanakkor, ezt a centrifugázást CSAK ÉS KIZÁRÓLAG SAJÁT FELELŐSSÉGRE PRÓBÁLJÁTOK KI. Minden mosógép más, és én azt is megértem, ha valaki a biztosra megy, és a kézi csavarást választja. 

Mi a különbség a gépben mosás és a gépi centrifugálás között? Hogy a vastag frottír anyagrétegek megvédik a kötött anyagot és (legalábbis azoknál a mosógépeknél, amikkel én dolgoztam), a centrifugális erő kinyomja a kis csomagot a mosógép-dob falának, így a darab nem mozog, nem dörzsölődik.  

van egy címkém, amit a kézzel kötött ajándékokra szoktam tenni, amin ilyesmi szöveg van: "kérlek ezt a darabot KÉZZEL mosd. Ha a mosógépbe teszed, és tönkremegy NEM AKAROK TUDNI RÓLA." Vagyis ne gyere azzal, mennyire szeretted pl azt sapkát, de tönkretette a mosógép és készítenék-e újat, mert a válaszom úgyis NEM lesz.

Nincsenek megjegyzések: